История проекта

Історія проекту


Проект «Батарейки, здавайтеся!» народився в 2013 році в Дніпропетровську як відповідь на запит від людей: «Куди подіти відпрацьовані батарейки?».


Група волонтерів громадського руху Екодніпро придумала зручну схему, за якою до збору батарейоку тепер могли долучитись всі бажаючі. Від координатора проекту активний громадянин отримує комплект поліграфії та інструкцію, відкриває пункт, а коли батарейки збираються — відвозить їх на центральний пункт, для подальшої передачі на переробку.


Така схема здалась людям простою та корисною — за рік існування проекту в місті відкрилось більше 200 пунктів прийому батарейок, які разом зібрали майже тону батарейок. Влітку 2014 року проект почав поширюватись по Україні. Спочатку підключились Луганськ, Рівне та Київ, згодом до них приєднались Полтава, Черкаси, Львів, Тернопіль та інші міста.


З кожним місяцем до проекту приєднуються нові населені пункти. Сьогодні їх більше 400, що робить «Батарейки, здавайтеся!» найбільшою мережею збору батарейок в Україні.

Проект будується на таких принципах:
 1. Ініціатива знизу
  «Батарейки, здавайтеся!» є реалізацією волі людей та організацій збирати батарейки самостійно.
  Ми віримо, що спільна ініціатива працює краще штрафів та покарань, і має більше довгострокових ефектів.
 2. Децентралізація
  Просвітницьку роботу та транспортування батарейок виконують координатори пунктів, а не якась спеціальна організація.
  Ніхто не зможе вплинути на вас так ефективно, як ваші сусіди та колеги по роботі. Ніхто не доставить батарейки до перевалочного пункту так дешево, як активіст якому по дорозі.
 3. Економія бюджету
Ми вважаємо, що відповідальність на збір та переробку батарейок мають нести покупці, продавці та виробники батарейок, а не платники податків і державний бюджет.
Збір батарейок — не привід для розтринькування грошей, він має відбуватись максимально економно та ефективно.
 1. Незалежність
  Від самого початку проект працює як ініціатива, незалежна від окремих державних чи комерційних організацій. Ми працюємо на довгостроковий результат, а не тимчасовий піар, задля єдиного блага для суспільства.


До 2014 року всі зібрані батарейки ми відправляли на завод «Аргентум», який намагався впровадити технологію із переробки батарейок кислотно-лужним способом.  Втім, технологія виявилася не рентабельною, і «Аргентум» перестав приймати батарейки. Починаючи з березня 2014 року мережа «Батарейки, здавайтеся!» приймає батарейки на зберігання.


Окрім проекту «Батарейки, здавайтеся!», в Україні існують і інші проекти зі збору батарейок:
 • Пункти збору батарейок від організації «Всеукраїнська екологічна ліга»
  За офіційною заявою, зібрані батарейки відправляються на грантові гроші на завод Tredi у Франції. Наші батарейки вони прийняти не готові.
 • Ініціативи магазинів Watsons, Comfy, Stock Mobile, Смартс, мереж заправок та ін.
  Наскільки нам відомо, ці організації продовжують здавати батарейки на «Аргентум», але тепер вже за гроші. За нашим припущенням, «Аргентум» приймає їх на зберігання.
 • Розрізнені ініціативи волонтерів
  Самоорганізовані пункти в під’їздах чи будинках, подальший шлях батарейок не відомий. Частково зберігають у себе вдома, частково відносять до магазинів та заправок.
 • Тимчасові акції від брендів та виробників батарейок.
  Робляться у якості піару та не мають довгострокового ефекту.


Зі створенням нового сайту проекту «Батарейки, здавайтеся!» http://batareiky.in.ua весною 2015 року, ми закликаємо всіх людей та організації, які займаються збором батарейок, об’єднатись! Разом ми зможемо створити вирішити цю пробему системно та якісно, на рівні всієї країни.

Пропозиції партнерства та співробітницства можна відправити нам пошту: batareiky@gmail.com

Комментариев нет:

Отправить комментарий